|  | 

Oleśnica biblioteka

Wiatr

Wiatr
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

rp_nauka110.jpgWiatr jest istotnie popychającą siłą w stosunku do powierzchni, a wynika to z faktu, co można raz jeszcze podkreślić, że powietrze nie ślizga się po powierzchni morza, lecz trze się o nią, popychając tym samym wodę powierzchniową. Ruch ten przez wewnętrzne turbulencyjne tarcie, tak charakterystyczne dla środowiska płynnego, przenosi się na warstwy głębsze. Jeżeli założymy, że mamy jednorodne morze bez bocznego poziomu ograniczenia, czyli pozbawione uwarunkowanych ciśnieniem pobocznych prądów, wówczas powstaje czysty prąd dryfowy, dla którego V. W. Ekrnan w 1902 r. ustalił analityczne rozwiązanie. Prąd taki w stanie trwałym na półkuli północnej odchyla się o 45° w prawo od kierunku wiatru z siłą około 1,5% szybkości wiatru. W miarę zagłębiania się skręcanie w prawo (na półkuli północnej) akcentuje się, przy równoczesnej utracie stopniowej szybkości, t wór/., u coś w rodzaju spiralnie skręcających się schodów. Gdy skręcanie In osiągnie 180° w stosunku do kierunku prądu na powierzchni prądu wynosi wówczas zaledwie około 1/23 prądu powierzchniowego. Przenoszenie wody dokonuje się (w całej głębokości) od powierzchni do głębokości tarcia, gdzie już przebiega w przeciwnym kierunku do wiatru. W taki sposób staje się zrozumiałe, dlaczego prawie równolegle do brzegów wiejące wiatry w rejonach zaczynających się pasatów na zachodnich brzegach kontynentów, odchylają o 90° na prawo na półkuli północnej, a na lewo na półkuli południowej, czyli oddalają wody powierzchniowe od lądu w kierunku otwartego morza.

Zobacz także pozostałe wpisy o edukacji:

wiatr

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

  • Akumulacja chłodu

    Akumulacja chłodu

    W czasach kiedy niemal na każdym kroku mówi się o ochronie środowiska, racjonalnym użytkowaniu energii, złotym środkiem mogą się okazać systemy akumulacji energie cieplnej mające zastosowanie w systemach klimatyzacji budynków. Jedną z głównych przyczyn zainteresowania się akumulacją chłodu, są korzyści natury ekonomicznej i energetycznej. Zastosowanie zasobnika umożliwia zakumulowanie chłodu w okresie braku zapotrzebowania na moc

  • Gimnazjum w Oleśnicy

    Gimnazjum w Oleśnicy

    MISTRZOSTWA POWIATU W PIŁCE RĘCZNEJ Dnia 08.03.2017 roku w hali sportowej Gimnazjum Gminy Oleśnica przy ul. Wileńskiej w ramach sportowej „Gimnazjady” odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Ręcznej Chłopców. Organizatorami imprezy byli nauczyciele Zbigniew Olszewski i Robert Nowosad. W zawodach brały udział cztery drużyny z: Dobroszyc, Gimnazjum nr.1, nr.2 z Oleśnicy oraz Gimnazjum Gminy Oleśnica.