|  | 

Gimnazjum w Oleśnicy

Ślimak winniczek

Ślimak winniczek
1 vote, 4.00 avg. rating (78% score)

edukacja (11)Żerowanie ślimaków, na przykład na główkach kapusty i innych warzywach, a także owocach, doprowadziło do tego, że zwierzątka te, często wręcz ?na zapas” zaczęto nazywać szkodnikami. Aby chronić opadłe na ziemię owoce przed żarłocznością ślimaków, zastanawiano się jak je wytępić radykalnie w sadach owocowych, ogrodach i na okolicznych łąkach. Zapomina się jednak, że ślimaki ? podobnie jak dżdżownice, wije i inne zwierzęta glebowe ?żerując, jednocześnie rozdrabniają obumarłe rośliny, a przez to przyczyniają się do rozkładu materiału organicznego, który potrzebny jest w glebie. Z dokładnych obserwacji wynika, że na terenach, z których całkowicie usunięto ślimaki, proces rozkładu obumarłych roślin jest poważnie opóźniony. Nie powinniśmy więc operować fałszywym i wprowadzającym w błąd pojęciem ?szkodniki”, a zanim zaczniemy usuwać ślimaki z dużych powierzchni za pomocą środków chemicznych, w każdym przypadku rozważyć należy wszystkie argumenty za i przeciw. Tymczasem ślimaki padają ofiarą nie tylko zaplanowanych akcji na rzecz ochrony roślin. Aktualnie tępi je także i to coraz bardziej gleba, zakwaszona szkodliwymi substancjami. Jest to wynik postępu cywilizacyjnego, a kwaśne gleby nie są dla ślimaków idealnym środowiskiem życia.

Zobacz także pozostałe wpisy o edukacji:

slimak-winniczek

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

  • Źródła zanieczyszczeń

    Źródła zanieczyszczeń

    Źródła zanieczyszczeń: 1. Zanieczyszczenia mogą pochodzić ze źródeł naturalnych: – wybuchy wulkanów, wietrzenie pustyń, pożarów lasów i stepów, odparowanie z powierzchni mórz i oceanów, erozja gleb i skał oraz przemiany fizyko-chemiczne np. procesy gnilne. 2. Zanieczyszczenia mogą pochodzić ze źródeł sztucznych: – zakłady przemysłowe, huty, kotłownie, elektrownie, transport. Jako synonimu możemy tu użyć nazwy: zanieczyszczenia

  • Gimnazjum w Oleśnicy

    Gimnazjum w Oleśnicy

    MISTRZOSTWA POWIATU W PIŁCE RĘCZNEJ Dnia 08.03.2017 roku w hali sportowej Gimnazjum Gminy Oleśnica przy ul. Wileńskiej w ramach sportowej „Gimnazjady” odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Ręcznej Chłopców. Organizatorami imprezy byli nauczyciele Zbigniew Olszewski i Robert Nowosad. W zawodach brały udział cztery drużyny z: Dobroszyc, Gimnazjum nr.1, nr.2 z Oleśnicy oraz Gimnazjum Gminy Oleśnica.