|  | 

Gimnazjum w Oleśnicy

Rozmieszczenie ciepla w morzu

Rozmieszczenie ciepla w morzu
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

rp_nauka4.jpgPochodzące z promieniowania słonecznego ciepło wiosną i latem, w okresie kiedy jego dopływ przewyższa oddawanie, prawie w całości pozostaje w powierzchniowych warstwach morza. Mieszanie w następstwie falowania wyrównuje i pogrubia tę warstwę do 20?40 m, w o-twartym Atlantyku nieco grubszą, czyniąc z niej warstwę nakrywową latem nagrzaną (termoklina sezonowa). Poniżej roztacza się dziedzina wód chłodnych, przejściowych o temperaturach spadających do około 5°, na izobatach zbliżonych do 1000 m, po czym zmiany temperatury maleją jeszcze w warstwach głębszych przydennych do 1?2°. Na największych głębinach oceanicznych pewną nieznaczną zwyżkę temperatury powoduje ciepło adiabatyczne, spowodowane ściśliwością wody pod wpływem wysokiego ciśnienia hydrostatycznego oraz, w niektórych rejonach dna najgłębszego ? energia cieplna dochodząca ze skorupy ziemskiej. Rozmieszczenie temperatury powierzchniowej warstwy wody morskiej przedstawiają izotermy. Różnice termiczne na różnych szerokościach geograficznych zależą od południkowego stanowiska Słońca. Ono bowiem w zależności od wysokości na niebie decyduje o ilości energii przenikającej do morza. Odchylenia od przebiegu równoległego izoterm spowodowane są prądami oraz rozmieszczeniem i ukształtowaniem kontynentów. Temperatura wód powierzchniowych w strefie gorącej zwyżkuje przy posuwaniu się w kierunku zachodnim, a w strefie umiarkowanej przy posuwaniu się ku wschodowi. Jest to wpływ prądów, które powodują anomalie termiczne, odchylenia od przeciętnych dla danych szerokości, tak wyraźnie zaznaczone u atlantyckich brzegów Europy (Prąd Zatokowy) i Ameryki Północnej (Prąd Labradorski).

Zobacz także pozostałe wpisy o edukacji:

rozmieszczenie-ciepla-w-morzu

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

  • Źródła zanieczyszczeń

    Źródła zanieczyszczeń

    Źródła zanieczyszczeń: 1. Zanieczyszczenia mogą pochodzić ze źródeł naturalnych: – wybuchy wulkanów, wietrzenie pustyń, pożarów lasów i stepów, odparowanie z powierzchni mórz i oceanów, erozja gleb i skał oraz przemiany fizyko-chemiczne np. procesy gnilne. 2. Zanieczyszczenia mogą pochodzić ze źródeł sztucznych: – zakłady przemysłowe, huty, kotłownie, elektrownie, transport. Jako synonimu możemy tu użyć nazwy: zanieczyszczenia

  • Gimnazjum w Oleśnicy

    Gimnazjum w Oleśnicy

    MISTRZOSTWA POWIATU W PIŁCE RĘCZNEJ Dnia 08.03.2017 roku w hali sportowej Gimnazjum Gminy Oleśnica przy ul. Wileńskiej w ramach sportowej „Gimnazjady” odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Ręcznej Chłopców. Organizatorami imprezy byli nauczyciele Zbigniew Olszewski i Robert Nowosad. W zawodach brały udział cztery drużyny z: Dobroszyc, Gimnazjum nr.1, nr.2 z Oleśnicy oraz Gimnazjum Gminy Oleśnica.