|  | 

Oleśnica biblioteka

Prawo Weinberga

Prawo Weinberga
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

rp_nauka45.jpgPrawo Hardyego-Weinberga ma podstawowe znaczenie przy rozpatrywaniu zagadnień ewolucji z matematycznego punktu widzenia. Ewolucja w wyniku działania doboru naturalnego w najprostszej formie zachodzi w ten sposób, że osobniki o określonych genotypach, a zatem o określonych cechach, wydają więcej potomstwa zdolnego do przeżycia, które wchodzi w skład następnego pokolenia, niż osobniki o przeciwstawnych genotypach. Zatem ich geny mają stosunkowo większy udział w puli genowej następnego pokolenia niż geny organizmów o innych genotypach. Obecnie uważamy ewolucję za proces polegający na stopniowej zmianie częstości genów w populacji, zachodzącej wówczas, gdy zostanie zachwiana równowaga genetyczna określona prawem Hardyego-Weinberga. To zachwianie równowagi może być następstwem mutacji lub nielosowego rozmnażania, tzn. zaistnienia selekcji, albo może być spowodowane małą liczebnością populacji; w takich małych populacjach o utrzymaniu się lub o wyeliminowaniu określonych alleli może decydować jedynie przypadek wskutek działania tzw. dryfu genetycznego. Zaistnienie takiego procesu rozmnażania różnicującego (nielosowego) wskazuje, że dana populacja nie spełnia warunków równowagi określonej prawem Hardyego-Weinberga. Osobniki, których liczniejsze potomstwo utrzymuje się przy życiu w następnym pokoleniu, są zwykle (ale niekoniecznie) najlepiej przystosowane do danego środowiska. Dobrze przystosowane osobniki mogą być zdrowsze, łatwiej zdobywać pożywienie i mieć korzystniejsze warunki do kojarzenia się oraz być zdolne do o wiele lepszego opiekowania się swoim potomstwem. W ewolucji jednak pierwszorzędne znaczenie ma to, jak wielu przedstawicieli tego potomstwa osiąga wiek dojrzały i wydaje następne pokolenie.

Zobacz także pozostałe wpisy o edukacji:

prawo-weinberga

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

  • Akumulacja chłodu

    Akumulacja chłodu

    W czasach kiedy niemal na każdym kroku mówi się o ochronie środowiska, racjonalnym użytkowaniu energii, złotym środkiem mogą się okazać systemy akumulacji energie cieplnej mające zastosowanie w systemach klimatyzacji budynków. Jedną z głównych przyczyn zainteresowania się akumulacją chłodu, są korzyści natury ekonomicznej i energetycznej. Zastosowanie zasobnika umożliwia zakumulowanie chłodu w okresie braku zapotrzebowania na moc

  • Gimnazjum w Oleśnicy

    Gimnazjum w Oleśnicy

    MISTRZOSTWA POWIATU W PIŁCE RĘCZNEJ Dnia 08.03.2017 roku w hali sportowej Gimnazjum Gminy Oleśnica przy ul. Wileńskiej w ramach sportowej „Gimnazjady” odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Ręcznej Chłopców. Organizatorami imprezy byli nauczyciele Zbigniew Olszewski i Robert Nowosad. W zawodach brały udział cztery drużyny z: Dobroszyc, Gimnazjum nr.1, nr.2 z Oleśnicy oraz Gimnazjum Gminy Oleśnica.