|  | 

Oleśnica biblioteka

Ochrona roślin

Ochrona roślin
1 vote, 1.00 avg. rating (48% score)

coaching (3)Małe ogródki cechuje duża różnorodność gatunków roślin ogrodniczych sianych czy sadzonych na niedużej powierzchni. Rośliny te – drzewa i krzewy owocowe, warzywa i rośliny ozdobne – wymagają innej pielęgnacji, niż przy uprawach towarowych. Stąd też ochrona roślin za pomocą środków chemicznych jest utrudniona. Związane jest to ze współrzędną uprawą wielu gatunków drzew owocowych i warzyw oraz toksycznymi właściwościami stosowanych pestycydów. Opryskując jedne uprawy, często doprowadzamy do skażenia innych roślin, gotowych w tym czasie do zbioru i spożycia. Dlatego też zwalczanie chorób i szkodników na działkach i w ogródkach przydomowych we wszystkich przypadkach, kiedy jest to możliwe, powinno się przeprowadzać metodami mechanicznymi i biologicznymi. Środki owadobójcze należy stosować tylko wtedy, kiedy nie można szkodników zwalczyć innymi metodami. Metoda agrotechniczno-higieniczna polega ona na stwarzaniu roślinom jak najlepszych warunków do wzrostu i rozwoju, na skutek czego zapobiega się występowaniu chorób. W wyniku właściwej uprawy gleby, odpowiedniego zmianowania roślin, prawidłowego nawożenia i podlewania rośliny dobrze rosną. Również duże znaczenie ma używanie zdrowego materiału roślinnego. Należy tu podkreślić wpływ pory podlewania na rozwój chorób powodowanych przez grzyby. Najlepiej podlewać we wczesnych godzinach rannych, gdyż woda zdąży wsiąknąć w glebę przed silną operacją słoneczną, a jednocześnie rośliny szybko obeschną, co uniemożliwi kiełkowanie zarodników grzybów chorobotwórczych.

Zobacz także pozostałe wpisy o edukacji:

ochrona-roslin

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

  • Akumulacja chłodu

    Akumulacja chłodu

    W czasach kiedy niemal na każdym kroku mówi się o ochronie środowiska, racjonalnym użytkowaniu energii, złotym środkiem mogą się okazać systemy akumulacji energie cieplnej mające zastosowanie w systemach klimatyzacji budynków. Jedną z głównych przyczyn zainteresowania się akumulacją chłodu, są korzyści natury ekonomicznej i energetycznej. Zastosowanie zasobnika umożliwia zakumulowanie chłodu w okresie braku zapotrzebowania na moc

  • Gimnazjum w Oleśnicy

    Gimnazjum w Oleśnicy

    MISTRZOSTWA POWIATU W PIŁCE RĘCZNEJ Dnia 08.03.2017 roku w hali sportowej Gimnazjum Gminy Oleśnica przy ul. Wileńskiej w ramach sportowej „Gimnazjady” odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Ręcznej Chłopców. Organizatorami imprezy byli nauczyciele Zbigniew Olszewski i Robert Nowosad. W zawodach brały udział cztery drużyny z: Dobroszyc, Gimnazjum nr.1, nr.2 z Oleśnicy oraz Gimnazjum Gminy Oleśnica.