|  | 

Oleśnica biblioteka

Budowa dramatu ?Kordian?

Budowa dramatu ?Kordian?
1 vote, 5.00 avg. rating (88% score)

Pisanie prac magisterskich tanio (4)Dramat jako forma literacka rządzi się swoimi prawami. Jest też chyba jedyną taką formą, która ma określony ściśle układ, nazwy poszczególnych części prezentację bohaterów na samym początku. Tak też jest w dramacie Kordian Juliusza Słowackiego, który został napisany w Genewie w 1833 roku. Ciekawostką jest, że Słowacki na początku nie przyznawał się do autorstwa dzieła, o które posądzano nawet Adama Mickiewicza.

 

Kordian składa się z następujących części: przygotowania o charakterze fantastycznym, prologu z zestawieniem trzech koncepcji poezji i jej roli w odzyskiwaniu niepodległości i z trzech aktów, w których rozgrywa się akcja właściwa. Warto wspomnieć, że niektóre dramaty mają także epilog, który jest swoistym zakończeniem tej formy. Dramat jako gatunek rozwija się od lat, natomiast w romantyzmie był bardzo popularny i chętnie stosowany przez różnych autorów. Juliusz Słowacki ma na swoim koncie mnóstwo dramatów, o wszystkich swoich wprawkach dramatycznych informował matkę w rozległej korespondencji.

Zobacz także pozostałe wpisy o edukacji:

budowa-dramatu-kordian

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

  • Akumulacja chłodu

    Akumulacja chłodu

    W czasach kiedy niemal na każdym kroku mówi się o ochronie środowiska, racjonalnym użytkowaniu energii, złotym środkiem mogą się okazać systemy akumulacji energie cieplnej mające zastosowanie w systemach klimatyzacji budynków. Jedną z głównych przyczyn zainteresowania się akumulacją chłodu, są korzyści natury ekonomicznej i energetycznej. Zastosowanie zasobnika umożliwia zakumulowanie chłodu w okresie braku zapotrzebowania na moc

  • Gimnazjum w Oleśnicy

    Gimnazjum w Oleśnicy

    MISTRZOSTWA POWIATU W PIŁCE RĘCZNEJ Dnia 08.03.2017 roku w hali sportowej Gimnazjum Gminy Oleśnica przy ul. Wileńskiej w ramach sportowej „Gimnazjady” odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Ręcznej Chłopców. Organizatorami imprezy byli nauczyciele Zbigniew Olszewski i Robert Nowosad. W zawodach brały udział cztery drużyny z: Dobroszyc, Gimnazjum nr.1, nr.2 z Oleśnicy oraz Gimnazjum Gminy Oleśnica.